Archeoskanzen Modrá

15.08.2013 16:34

Po dlouhé době opět přináším info, tentokrát z oblasti kultury. Jedná se archeoskanzen Modrá, který se nachází v těsné blízkosti Uherského Hradiště.

Bližší informace se dočtete v níže uvedeném odkazu, za mě jen pár postřehů. Skanzen je vybudován modelově jako vesnice z období Velké Moravy. Jsou zde příbytky, kovárna, hrnčírna, hospoda, studna a pod. Uprostřed skanzenu stojí muzeum věnované Velké Moravě, Cyrilovi a Metodějovi. Možná to nevíte, ale přímo zde se natáčel seriál Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů ( https://www.csfd.cz/film/321004-cyril-a-metodej-apostolove-slovanu/ ). To svědčí o tom, jak věrnou replikou skanzen v Modré je.

Ve druhém patře muzea se momentálně nachazí malá expozice fotografií o činnosti nejmenované dobrovolnické organizace na Balkáně (zkrátka je tam uvedeno, Skupina lidí, kteří se asi osm let snažili pomáhat uprchlíkům, zejména "přesídlencům" z Kosova do Srbska.). V první chvíli jsem si myslel, že se jedná opět o nějakou záchrannou akci pro Albánce, či někoho jiného neevropského. K mému úžasu se jedná o pro Srbskou aktivitu. Sdružení zde vystavilo několik fotografií s popisky o srbských uprchlících z Kosova. Mimo jiné se můžeme dočíst, že utečenci z Kosova museli přebývat ve starých továrnách či ubytovnách v okolí Bělehradu. Jejich svízelná situace jim nebráníla v tom, aby svým dětem spestřili život vlastoručně vybudovaným dětským hřištěm. Také si sami pěstovali plodiny určené k jídlu. To svědčí o Srbské hodnotě, o lidské hodnotě. Nejsou to žádní parazité, kteří čekají až jim někdo ze západu něco nacpe do chřtánu bez toho, aby hnuli brvou. 

 

Kilometr od skanzenu se nachází Velehrad, nejznámější svaté místo v naší zemi. Kdo by měl chuť se vyžít turisticky, tak od Velehradu je to asi 6km po červené tur.značce k hradu Buchlov. Zároveň lze využít turistické stezky z nedaleké obce Salaš, kde se návštěvník může blíže seznámit s cestou partizánského oddílu Olga, který v Chřibech (Mikroregion  Chřiby) působil za války. A komu by to bylo všechno málo, tak může navštívit aquapark v Uherském Hradišti. Zkrátka tato lokalita skýtá od duchovních zážítků, přes kultruní až po sportovní vše.

Upřímně řečeno, co se týče samotného skanzenu, tak si myslím, že člověku, který není schopen vnímat historii, cítit své předky, nemůže návštěva, kromě nějak vyplněného času, nic dát. Ti, kteří však cítí pouto krve, odsud odejdou velmi obohaceni.

https://www.archeoskanzen.cz/

Foto z návštěvy naleznete ve fotogalerii.