Klášťov

27.12.2013 09:02

Třetí vánoční svátek jsem s přáteli využil na malou tůru. Posedávání doma a krmení se jako husa, toho bylo už dost! Ve městě probíhají v obchodech "šokující" slevy a města tak budou přeplněná lidmi, kteří si koupí to, co hrozně nutně potřebují. My proto volíme útěk do Vizovických vrchů.

Sraz u vysílače Doubrava, směr Klášťov. Kolega s sebou bere detektor a po cestě kromě vršků piv vykopáváme i staré paštiky, které odborně identifikujume jako játrovky. Příjemnou cestu v družném hovoru nám překazí asi dvacet myslivců. Na hřebenu cesty mají zaparkovaná auta s traktory. Kousek od nich postávají tito "lovci", někteří sedí na přinesných sedátkách, a čekají, až jim honci naženou nebohou zvěř přímo před laufy. Nač si zvíře ulovit jako lovec, když si můžu stoupnout jako nas střelnici a počkat, až mi dorost nažene srnu přímo k mě. Protože myslivce nemám upřímně rád pro jejich zhovadilé chování a zdegenerovaný přístup k "lovu", za nedlouhu se s jedním s nich dávám do krátké slovní rozepře. Naštěstí Kláštov je už nedalko a pod ním si spravuji náladu plzínkou. Kamarádi mezi tím vykopou kus starého kladiva, které na místě leží určitě minimálně desítky let.

Pokračujeme nahoru na samotný Klášťov ( 753m n m.), který je nejvýše položeným místem Vizovických vrchů. Při cestě na vrchol se setkáváme s něčím, s čím se návštěvník lesa jen tak nesetká. Přátelé, na nejvýše položeném místě celého okolí, se válí vykuchaný kapr...!

Klášťov bylo Keltské opidum, které později využili Slované v období Velké Moravy. Na tamních čertových kamenech probíhali i obřadu zasvěcené bohu Perunovi ( historie místa: https://slovane.cz/view.php?cisloclanku=2011060004 ).

Po návštěvě Klášťova se dále potulujeme lesem a přichází nejočekávanější chvíle dne. Oheň a jídlo. Po té se odebíráme pomalu zpět na Doubravu. Po cestě, jdeme už za tmy, potkávákme kupodivu dost turistů. Mysleli jsme, že budeme jdinými návštevníky lesa, ale je vidět, že mnozí přišli rozchodit kačenku, kterou si dopřávali na oběd. No příště budeme muset ještě hlouběji do lesa.