TVRZ – SMOLKOV

26.12.2012 21:21

   26.12.2012 jsme se vydali se čtyřmi členy paintballového klubu Točna Zlín po stopách Československého opevnění. Již delší dobu jsme o návštěvě tohoto místa hovořili a tak jsme využili vánočních svátků a jelo se.

   Čas odjezdu byl stanoven na osmou hodinu ranní, takže jsme vyráželi v 8:45. Málem jsme se zapomněli už ve Fryštáku na benzince, ale zodpovědnost a touha nás nakonec zahnala zpět do vozu. Někteří se museli nadopovat paralenem (prý kvůli bolesti zubů), aby vůbec zvládli nával kvalitního humoru během jízdy.  

   Po hodině a půl svižné jízdy jsme byli na místě, tedy v Háji ve Slezsku, nad kterým se komplex tvrze Smolkov nalézá. Můj zápal a důvtip nás nejprve dovedl na jinou zelenou turistickou stezku, než jsme měli jít a tak jsme se museli znovu vrátit k autu, abychom pokračovali už zcela jistě správným směrem. Správný směr to sice byl, ale dovedl nás k původně vchodovému objektu MO-41 Nad Valchou. Ten je ale pro změnu obehnán plotem a naprosto nepřístupný. Takže zpět k autu a tentokráte již na jistotou směr po žluté na místo Pod Padařovem. To už jsme konečně správně a zanedlouho skáčeme po pozorovatelně MO-42 Nad Hájem. Pokračujeme po zelené turistické značce, podél níž jsou čtyři objekty z pěti (ten pátý, nebo chcete-li první je vstupní areál Nad Valchou, kolem kterého ovšem zel. značka nevede).

   Jednotlivé bunkry nás učarovaly, ale dosti jsme si stýskali, že jsou všechny komplet zabetonovány a nedá se do nich nahlédnout. Nicméně i tak to bylo velmi zajímavé a seznali jsme, že malá paintballová pifačka se v této lokalitě jen nabízí. Ta by musela ovšem proběhnout nejlépe v tomto období, kdy se to nehemží turisty, nebo domorodci na procházce.

    Především pohled z dělostřelecké pozorovatelny Nad Hájem dává tušit, že pokud by nepřítel chtěl udeřit proti takovémuto opevnění, se zlou by se potázal. Výhled na několik kilometrů vzdálený nezalesněný prostor byl prostě geniální a dělostřelectvu by skýtal možnost palby na jasně viditelného nepřítele. Nesmíme také zapomenout, že pod tvrzí Smolkov, mezi Opavou a Ostravou byli vybudovány desítky menších pevností, které by kosily pěchotu. Je škoda, že komplex nebyl vyzbrojen a hlavně, že se prezidentem stal zbabělý Beneš. To už je ale na jiný příběh.

    Pro případné zájemce o návštěvu tvrze doporučuji nechat vůz na vlakovém nádraží v Háji ve Slezsku. Od tam vykročit po zelené, směr Pod Padařovem (my nechávali auto z jiné strany Háje a proto ta malá komplikace hned na úvod). Za dvacet minut jste nahoře komplexu. Hned za nádražím se také nalézá pevnost U Cukrovaru, která je v rekonstrukci a tak se snad časem dočkáme otevření pro veřejnost?  

   Odkaz na stránky tvrze Smolkov a nějakou tu káántry:

https://www.smolkov.web2001.cz/

 https://www.youtube.com/watch?v=ttrlgN5fNCM

 

Fotky z výletu ve fotogalerii:

https://cms.barnes.webnode.cz/fotogalerie/tvrz-smolkov-26-12-2012/#!

 

 

    Na závěr tip na stravovací zařízení. Jedná se o honosnou hospodu v obci Drahotuše, kousek za městem Hranice. Ono zařízení je hospoda Smoki na náměstí. Hned u vchodu vás vítá cedule, grilovaná kolena a jiné lahůdky. Nicméně s tím kolenem to nebylo nakonec tak horké. Uvnitř na tabuli byl vypsán guláš a nějaké buchty. Na otázku, co nám mohou nabídnout k jídlu, jsme byli vyplísnění s tím, že „pro koho by asi vařili?!“. Na otázku, jaké mají polévky se nám dostalo odpovědi „pro koho by je asi vařili?!“. Kolega vegetarián se raději otázek ke své stravě zdržel. Nakonec jsme dostali alespoň trochu guláše. Estráda však pokračovala objednávkou černého čaje, kdy byl donesen švestkový. Při placení jsme se pro změnu dozvěděli od milé obsluhy, že nemají nazpět. No a úplně ve finále, nějaké malé holčice sedící o stůl vedle obsluha nabídla guláš s tím, že knedlíky už nejsou (všech patnáct knedlíků jsme vykoupili my), ale že za chvíli někdo doveze chleba.

   Takže když se dobře najíst tak v Drahotuších